Правни форми за осъществяване на търговска дейност

Според Търговския закон съществуват различни правни форми за осъществяване на търговска дейност, като най-популярните са ЕТ, ООД и ЕООД. Ето на кратко какво трябва да знаете за тях, за да можете да изберете най-подходящата правна форма за Вашия бизнес.

При извършване на самостоятелна търговска дейност, изборът е между ЕТ и ЕООД.

Едноличен търговец (ЕТ):

Като едноличен търговец (ЕТ) може да се регистрира всяко физическо лице, което отговаря на следните условия:

  • да е дееспособно;
  • да има постоянен адрес в страната(чл. 56 от Търговския закон); (чуждестранно ФЛ може да се регистрира като ЕТ, само ако има разрешение за пребиваване в страната);
  • да не е в производство за обявяване в несъстоятелност;
  • да не е осъждан на банкрут;
  • да не е лишено от правото да осъществява стопанска дейност;
  • да не е регистрирано вече като ЕТ, тъй като едно лице може да регистрира само една фирма като ЕТ. (чл. 58 от Търговския закон)

Едноличният търговец не е юридическо лице, той не е обвързан от регистрирания предмет на дейност. Може да извършва дейности (сделки), които не са вписани в предмета му на дейност. От друга страна, ЕТ не е длъжен да извършва на практика всички дейности, които са посочени в регистрирания предмет на дейност.

Едноличният търговец отговаря за задълженията си с цялото си имущество.

Данъци:

Едноличните търговци (ЕТ) се облагат с патентен данък в случай, че извършват дейности и услуги, изброени в Закона за местните данъци и такси. Такива са например ресторантьорските услуги, дърводелските услуги, шивашките услуги, бръснарските и фризьорските услуги, авторемонтните и автобояджийските услуги и други. Ако не извършват патентна дейност, едноличните търговци (ЕТ) се облагат с данък върху печалбата, който е в размер на 15%.

Осигуровки:

Едноличният търговец се осигурява като самоосигуряващо се лице. На края на всяка календарна година ЕТ изравнява и довнася осигуровки на база брутна печалба.

Ние от SimpleTax не препоръчваме този вид търговско дружество при регистрация на фирма.

Едноличното дружество с ограничена отговорност (ЕООД):

Едноличното дружество с ограничена отговорност (ЕООД) е търговско дружество, при което собственикът на капитала носи материална отговорност до размера на капитала на дружеството. Това означава, че при регистрация на фирми ЕООД, от правна гледна точка кредиторите не могат да посегнат на личното имущество на собственика, а само на собствеността на дружеството. Минималният капитал е 2 лв., а дяловете не могат да бъдат по-малки от 1 лев. 

При образуване на еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) учредителният акт е едностранна сделка.

Дружество с ограничена отговорност (ООД):

Отговорността на съдружниците в ООД е пред самото дружество и е ограничена до размера на дяловите им вноски. Те не отговарят пред кредиторите с личното си имущество. Няма ограничение в максималния брой на съдружниците на ООД.

За образуването на ООД е необходимо да се приеме учредителен акт и да се впише в Търговския регистър.

Дружествен договор – той има задължително съдържание и трябва да визира капитала на ООД и да урежда управлението и представителството на ООД;

ООД има два задължителни органа за управление – общо събрание и управител.

Административен акт – ООД става ЮЛ и търговец от деня на регистрацията.

Управител може да е лице, което не е съдружник в ООД. Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управление.

Тъй като ООД е капиталово дружество е необходимо формирането на законово установения капитал, който не може да бъде под 2 лв. (два лева) и може да представлява непарична вноска.