Класификацията на външнотърговските сделки има значение не само за изясняване на тяхната същност, но и за счетоводната им интерпретация. Участниците във външнотърговската сделка по националност са най-малко от две страни, а в някои случаи и от повече. При реализацията на външнотърговските сделки се налага да бъдат привлечени голям брой непреки участници. Това са транспортни или транспортно-спедиторски организации, застрахователни дружества, банки и др. Осъществяването на всяка външнотърговските сделки изисква спазването на определени норми на правила от различни национални и международни законодателства.
В практиката са познати следните основни видове външнотърговски сделки:
- Сделките „покупко – продажба“ са основни и най -често срещани външнотърговски сделки. Предмет на сделка при тях е покупката или продажбата на стоки и услуги, извършени между български и чуждестранни контрагенти. При тези сделки е необходимо много сериозна подготовка, договаряне, реализация и плащане.
- Посредническите сделки включват многообразие от услуги, осъществявани на основата на договор между производителя/износител/ или купувача /износител/ и търговски посредник, който винаги е независим в юридическо и икономическо отношение от своя възложител. Търговските посредници могат да бъдат : търговец по препродажба, реекспортьор, агент, комисионер, консигнатор и брокер.
- Специални сделки представляват сложна комбинация от самостоятелно сключени и реализирани външнотърговски сделки с цел продажба на една или повече стоки с участието на контрагенти от повече от две страни. Обект на специалните операции са придобити чужди материални ресурси, които се реекспортират без преработка, след незначителна или съществена преработка в страна на реекспортьора или в друга страна.
- Борсовите операции са външнотърговски сделки, които се извършват на специално организиран пазар/борса/. Стокова борса е тържище за покупко-продажба на стоки. Чрез международните стокови борси се постига уеднаквяване на цените на еднородни стокови групи в световен мащаб. Освен стокови , се изграждат и функционират и фондови борси, където се търгуват с ценни книжа. Тези пазари са един от основните начини за прехвърляне на капитали от една в друга страна.
- Аукционът е периодично действащо тържище, където се предлагат стоки с индивидуални характеристики при техното задължително присъствие.
- Тръжни операции /търг/ е състезателен способ за получаване на оферти за доставка на определена продукция или изпълнение на посочени видове дейности при предварително зададени от купувача параметри. Търговете могат да бъдат открити и закрити, едностепенни или двустепенни, национални и международни.
- Компенсационните сделки най- общо могат да се определят като сделки по размяна на стоки и услуги без или с участието на пари в качеството на платежно средство. Насрещна е всяка международна търговска операция, в рамките на която продавачът е длъжен да приеме стоки/по рядко услуги/ от купувача в качеството на заплащане. Най често срещани от насрещни сделки са бартерните.
-
Лизинговите операции представляват сделки по отдаване под наем с възможност наемателя да стане собственик. При тези сделки лизингодателя предоставя на лизингополучателя правото да ползва определен обект/машини, съоражения, транспортни средства и др./ срещу заплащане на периодични вноски/наем/, при условие, че след заплащане ще стане собственик на цялото или част от наетото имущество.
- Финансов лизинг – В този стандарт лизинговия договор се дефинира като споразумение, по силата на което наемодателя предава на наемателя срещу еднократно или серия от плащания правото да ползва актив за договорен срок. В крайна сметка правото на собственост ,може да бъде или да не бъде прехвърлено.
- Експлоатационен/оперативен/ лизинг – Всеки друг лизингов договор, при който не се налице изискванията за финансов лизинг, представлява оперативен лизинг. Оперативният лизинг е форма на договор за финансиране, при която срещу заплащане на месечни наемни вноски се използва актив за определен срок. След изтичане на срока на договора за ползване, активът може да бъде върнат, заменен с нов или закупен по калкулирана пазарна стойност.